عکاسی تبلیغاتی چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شما دارد؟

عکاسی تبلیغاتی چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شما دارد؟

عکس‌ها و تصاویر، بخشی جدایی‌ناپذیر از مسیر ارتباطی شما با مشتریان و مخاطبانتان هستند.

عکس‌های خوب توجه مخاطبان بالقوه شمارا به سمت خود جذب می‌کنند و به آنها انگیزه می‌دهند تا خدمات و یا محصولات شمارا بخرند.

اگر این مسیر ارتباطی بین شما و مشتریانتان وجود نداشته باشد یا به خاطر رجوع به افراد غیرحرفه‌ای دارای مشکل باشد، برای رسیدن به بهره و نتیجه مطلوب از کسب‌وکارتان، راهی بسیار طولانی در پیش خواهید داشت.

عکاسی تبلیغاتی آن‌هم به شکل حرفه‌ای و به دست افراد متخصص می‌تواند شما را در مسیر درست قرار دهد و شما را به تعداد زیادی مشتری برساند.


عکاسی تبلیغاتی چیست؟

وقتی شما به یک تبلیغ نگاه می‌کنید اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند چیست؟ نوشته‌های آن تبلیغ؟ احتمالا نه. اکثریت مردم قبل از هر چیزی، در ابتدا عکس‌های یک تبلیغ را می‌بینند.

می‌توان با قطعیت گفت که این عکس‌ها هستند که توجه و نگاه مردم را به سمت یک تبلیغ جلب می‌کنند؛ و عموما همین عکس‌ها هستند که مشخص می‌کنند که آیا مردم تمایلی به بررسی بیشتر تبلیغ شما دارند یا خیر.

استفاده از ابزارهای بصری، عناصر گرافیکی و به‌خصوص عکس در تبلیغات می‌تواند به شکل قابل‌ توجهی شانس شما برای دیده‌شدن توسط مشتری‌های بالقوه‌تان را افزایش دهد.

اینجا است که اهمیت کار یک شرکت تبلیغاتی مشخص می‌شود؛ شرکتی که با کمک کارکنان خبره و متخصصش می‌تواند عکس‌های محصولات و یا خدمات شمارا به بهترین نحو گرفته و شمارا برای ارائه مواد تبلیغاتی‌تان آماده کند.

در عکاسی تبلیغاتی، عکس‌ها نه‌تنها باید کیفیت فوق‌العاده بالایی داشته باشند، بلکه باید توجه‌برانگیز بوده و بتوانند نظرها را به سمت خودشان جلب کنند. چه یک تراکت کوچک باشد، یک کاتالوگ یا یک بیلبورد چندم‌تری در بزرگراهی شلوغ، شما باید توجه مخاطب خود را جلب کنید.

البته نکته مهم را فراموش نکنید؛ نتیجه یک عکاسی تبلیغاتی حرفه‌ای و خوب قرار نیست تنها مخاطب را متوجه تبلیغ شما کند، عکس‌ها باید بتوانند او را به خرید محصولات یا خدمات شما ترغیب کنند.

روش‌ها و رویکردهای عکاسی تبلیغاتی متفاوت هستند و عکس‌های محصولات و خدمات شما می‌توانند به روش‌های مختلف گرفته شوند. شما می‌توانید انتخاب کنید که محصولات شما در حال استفاده شدن نشان داده شوند یا این‌ که آنها را در جلوی یک پس‌زمینه ساده قرار دهید تا تمام تمرکز و توجه مستقیما به سمت محصول برود.

گاهی اوقات برای ایجاد جذابیت بصری و برانگیختن کنجکاوی مخاطب، محصولات می‌توانند در موقعیت‌ها یا مکان‌های نامعمول و غافل‌گیرکننده عکسبرداری شوند.

در حوزه عکسبرداری تبلیغاتی، عکس گرفتن از خدمات می‌تواند کمی مشکل‌تر باشد. به همین خاطر شما باید کار را به دست یک شرکت تبلیغاتی حرفه‌ای بسپارید تا بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه برایتان حاصل شود.

خیلی از مواقع عکس‌های معرفی کننده یک خدمت، تنها باید یک حس خوب را انتقال دهند نه لزوما خود آن خدمت را. برای مثال برای یک شرکت بیمه، نشان دادن حوادث ایده جالبی نخواهد بود. به‌جای آن می‌توان عکس‌های یک خانواده خوشحال و با نشاط را نشان داد تا حس آرامش به مخاطب منتقل شود.

یکی دیگر از جنبه‌های عکاسی تبلیغاتی که اهمیت مراجعه به یک شرکت تبلیغاتی حرفه‌ای و کار بلد را نشان می‌دهد، تعداد فراوان رسانه‌هایی است که قرار است از عکس‌های محصولات و خدمات شما استفاده کنند.

عکس‌ها می‌توانند در رسانه‌های چاپی مانند کاتالوگ‌ها، مجله‌ها و روزنامه‌ها استفاده شوند یا در شکل‌های دیگر مانند وبسایت‌ها، بیلبوردها و یا حتی تبلیغات تلویزیونی مورد استفاده قرار بگیرند.

مهم است که شما مجموعه‌ای را برای انجام کار انتخاب کنید که با تمام این ابزارهای رسانه‌ای آشنایی کامل دارد و می‌داند عکس‌ها را چگونه بگیرد که برای نوع استفاده از عکس، محصولات و خدمات شما در همه حال به بهترین نحو دیده شوند.

روند یک پروژه عکاسی تبلیغاتی چگونه است؟

در یک پروژه عکاسی تبلیغاتی، عکاس برای این‌که ایده‌ای خوب از چگونگی عکس گرفتن از خدمات یا محصولات مشتری داشته باشد، اول‌ از همه باید درک کند که به چه نوع عکس‌هایی نیاز دارد. یک شرکت تبلیغاتی معتبر و خوش‌نام چنین فردی را در اختیار دارد؛ عکاسی که می‌داند چگونه محصول یا خدمت شما را بهترین شکل به مخاطبانتان ارائه دهد.

برای به دست آمدن این درک، قبل از شروع عکس‌برداری معمولا یک جلسه ملاقات با مشتری ترتیب داده می‌شود. در طول این جلسه، مشتری باید خیلی واضح مشخص کند که به دنبال چه نوع سبکی از عکاسی تبلیغاتی است و این‌که بنا دارد چه نوع پیامی را به مخاطبانش ارسال کند. بعد از این‌که یک ایده خوب و کامل از این‌که مشتری چه می‌خواهد به دست آمد، عکاس کار خود را شروع می‌کند.

مرحله نخست شامل دریافت محصولات و مشخص کردن مکان عکس‌برداری است. بسته به سبک تبلیغ یا نوع محصول، این محل می‌تواند در فضای باز یا در استودیوی سربسته باشد

 شاید نیاز باشد که افراد مختلف هم در داخل عکس‌ها باشند؛ برای مثال یک شخص که محصول را در دست بگیرد یا در حال استفاده از محصول باشد. در اینجا هم شما باید شخصی را انتخاب کنید که با این حوزه آشناست و با حضورش در عکس می‌تواند یک حس خوب را به مشتری‌های نهایی شما انتقال دهد.

در مرحله بعدی عکس‌ها گرفته می‌شوند و نوبت به ویرایش عکس‌ها می‌رسد. تغییر رنگ‌ها، اضافه کردن عناصر مختلف به‌عکس، برش و جدا کردن پس‌زمینه، تنها بخشی از کارهایی هستند که در زمان ویرایش عکس‌ها انجام می‌گیرند. در نهایت عکس‌ها به صاحب کسب و کار ارائه می‌شوند.