عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی نمایش تولیدات صنعتی و فرایند تولید آن‌هاامروزه در کشورمان عکاسی به طرز شگفت‌آوری مورد استقبال مردم قرار گرفته است و مردم برای ثبت خاطرات و یادگاری، نمایش یک محصول، تبلیغ برند و محصولات‌شان در تمام زمینه‌ها از عکس‌های زیبا و جذاب استفاده می‌کنند، چرا که وجود یک عکس باکیفیت، تاثیر بسیاری در مخاطب خواهد گذاشت‌.

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی، شاخه‌ای از عکاسی است که با یک عکس، به توضیح و تبلیغ در رابطه با یک برند و محصول می‌پردازد. در واقع در عکاسی صنعتی هدف نمایش یک تجارت خاص، یک برند، محتوا و یا محصول، برای جذب مخاطب و تبلیغ آن است.

بدیهی است که اگر محصولی دارای تصاویری جذاب باشد و بتوان از روی عکس به نکات مثبت آن محصول پی برد، تاثیر بسیار زیادی در فروش و تبلیغ آن محصول خواهد داشت.

 

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی انواع مختلفی دارد و در زمینه‌های متفاوتی، قابل استفاده است:

 • عکاسی صنعتی برای فروش محصولات: در اطراف‌مان افراد بسیاری هستند که با تولید و فروش محصول‌شان در شبکه‌های اجتماعی به درآمد بسیار بالایی رسیده‌اند. برای اینکه یک محصول به فروش برسد، باید در درجه اول یک عکس باکیفیت از آن محصول در دید مشتری قرار بگیرد. تصویری که بتواند محصول را با تمام نقاط مثبتش نشان دهد و باعث جذب مخاطب و فروش محصول شود.
 • عکاسی صنعتی از مواد غذایی: امروزه در فضای مجازی بسیاری از عکس‌های جذاب از انواع غذاهای رستورانی، محلی، خانگی و انواع دسرهای جذاب را می‌بینیم که با تصویر خاصی که دارند، بسیاری از افراد را جذب خود می‌کنند، به طوری که امروزه بسیاری از صاحبان رستوران‌ها و کافه‌ها برای تبلیغ محیط‌شان از عکاسی صنعتی استفاده می‌کنند، عکاسان صنعتی با ارائه عکسی با کیفیت از یک غذای رستورانی، باعث جذب مشتریان زیادی برای آن رستوران می‌شوند.
  عکاسی صنعتی از مد یا برندی خاص: در تمام دنیا بهترین و معروف‌ترین برندها با عکس‌هایی که از آن برند گرفته شده است، معروف شده‌اند. صاحبان برندی خاص می‌توانند با گرفتن تصاویر متفاوت از برند شان، برند خود را در سراسر دنیا به نمایش بگذراند و به تبلیغ آن بپردازند.
  عکاسی صنعتی از حرکات ورزشی: صاحبان باشگاه‌های مختلف و یا افرادی که در زمینه خاص ورزشی فعالیت می‌کنند، می‌توانند با عکاسی از انواع حرکات ورزشی، تاثیر بسیاری بر مخاطب گذاشته و باعث جذب مخاطب به آن سبک از ورزش بشوند.
  عکاسی صنعتی از نمای داخلی یک محیط: افرادی که صاحب تالارهای عروسی و یا کافه و رستوران هستند، می‌تواند با گرفتن چند عکس جذاب از محیط‌شان، به تبلیغ و یا نمایش محیط‌شان بپردازند. بسیاری از ما برای مراسم‌های متفاوتی مانند عروسی به دنبال مکانی زیبا و جذاب هستیم، عکسی که بتواند تمام ویژگی‌ها و نکات مثبت محیط را نشان بدهد، می‌تواند در حرفه و کار آن صاحب محیط بسیار موفقیت آمیز باشد.

یک عکس صنعتی باید چه ویژگی داشته باشد؟

 • عکاسی صنعتی باید توسط عکاسان حرفه‌ای و زبردست گرفته شود، چرا که یک کار بسیار حرفه‌ایست که نیاز به دقت فراوان دارد.
 • عکس صنعتی باید تمام نقاط قوت و جذابیت و زیبایی یک محصول را در یک تصویر به نمایش بگذارد به طوری که تنها با یک بار نگاه کردن بتوان به تمام نقاط مثبت یک محصول، برند و یا یک محیط پی برد.
 • عکس صنعتی باید از زوایای مختلف گرفته شود که بتواند به نیاز مخاطب پاسخ دهد، برای مثال عکسی که از یک لباس گرفته می‌شود باید به گونه باشد که بتوان با یک نگاه به کیفیت، نوع، جنس، اندازه و رنگ آن به‌راحتی پی برد.
 • در عکاسی صنعتی میزان نور بسیار مهم است، بنابراین استفاده از ابزاری که بتواند نور را به خوبی در تصویر منتقل کند، تاثیر شگرفی روی کار خواهد گذاشت.

ابزار مورد نیاز در عکاسی صنعتی چیست؟

در عکاسی صنعتی، کار عکاسان بسیار حساس‌تر از عکاسی‌های معمولی است و نیاز به ابزارهای بیشتری دارد تا بتواند جذابیت را به همراه نور به تصویر القا کند.

در عکاسی صنعتی نیاز به دو دسته ابزار داریم؛ اولی ابزارهایی که در خودمان باید وجود داشته باشد و دومی همان ابزارهای عکاسی است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

منظور از ابزارهایی که در خودمان باید وجود داشته باشد، ابزاری مانند، ذهن، خلاقیت، ایده، سبکی نو، تفاوت و... است.

در عکاسی صنعتی باید ذهن‌تان را به کار بیاندازید، به همه نکات دقت کنید که این تصویر چگونه گرفته شود؟ از چه زاویه‌ای گرفته شود؟ با چه طرحی گرفته شود؟ ذهن خود را برای اینکه یک عکسی منحصر به فرد تولید کنید، به کار بیاندازید.

خلاقیت داشته باشید، اگر خلاقیت داشته باشید می‌توانید با ارائه چند طرح زیبا که هر تصویر را به حالتی خاص به رخ می‌کشد، ذهن مخاطب را به سمت تصویر بکشید، در کنار تبلیغ عکس‌تان از چیزهای دیگر برای تغییر آن استفاده کنید. کارتان را به یک سبک انجام ندهید، چندین طرح و ایده پیاده کنید، با توجه به نظر مخاطب‌تان بهترین ایده را انتخاب کنید، همیشه سعی کنید یک کار متفاوت ارائه دهید، کاری که نشان دهد این عکس می‌تواند فراتر از یک عکس تبلیغاتی باشد.

فرض کنید باید برای یک رستوران عکاسی تبلیغاتی انجام دهید، بنابراین برای این کار نیاز به تهیه عکس از غذا دارید. اول از همه سعی کنید غذایی را انتخاب کنید که اکثر مردم به آن علاقه دارند و یا آن غذا دارای شکلی زیبا باشد. اما این تنها کافی نیست، اگر برای تبلیغ غذا این عکس را در کنار کسی که در حال خوردن آن است بیاندازید، عکس جذابتری خواهید داشت، مخصوصا این که آن کسی که در حال غذا خوردن است به‌راحتی حس خوبی که از خوردن غذا دارد را به تصویر بکشد. در این حالت است که شما می‌توانید ایده‌ای نو و جذاب برای مشتری فراهم کنید و کاری منحصر به فرد ارائه دهید.

از دیگر ابزار های عکاسی صنعتی می‌توان کاسه استاندارد، اسنوت‌ها، بارندورها، سرپوش لانه زنبوری، چتر، سافت باکس، اکتاباکس، مگالایت، گوبو و...را نام برد. این ابزارها بسته به نوع عکسی که می‌‌اندازید، متفاوت است.

امروزه عکاسی صنعتی برای هر کسی که قصد فروش و تبلیغ برند، محصول و کسب و کارش را دارد، مفید است، عکاسی صنعتی باعث توسعه آن حرفه یا محصول خواهد شد، بنابراین اگر قصد فروش یا تبلیغات برند خود را دارید، می‌توانید برای تولید عکس از عکاسان صنعتی باتجربه و ماهر کمک بگیرید.

موارد استفاده از عکاسی صنعتی

 • شرکت‌های صنعتی برای تهیه کاتالوگ، بروشور و... به عکاسی صنعتی برای داشتن عکس‌هایی خوب و باکیفیت نیازمند هستند.
 • عکاسی صنعتی در تبلیغات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این منظور عکس‌ها باید طوری گرفته و آماده شوند که قابل‌عرضه در بازار رقابتی باشند و توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.
 • پروژه‌های ساخت‌وساز و شرکت‌های صنعتی می‌توانند برای تهیه آرشیوی بزرگ و کامل از فرایندهای تولید و محصولات نهایی خود، از عکاسی صنعتی به طور مستمر استفاده کنند.
 • همچنین عکاسی صنعتی ممکن است جهت نمایش در گالری‌ها و یا نمایشگاه‌ها صورت گیرد.

نکته اصلی در عکاسی صنعتی توجه به مخاطب است. مخاطب به دلایل متعددی به این عکس‌ها رجوع می‌کند. پس در عکاسی صنعتی باید بدانید مخاطب عکس چه کسی است؟ و چه می‌خواهد؟


عکاسی صنعتی یکی دیگر از فعالیت‌های گروه تبلیغاتی طراحان پارسه است که توسط عکاسان متخصص و حرفه‌ای انجام می‌گیرد. پس شما نیز می‌توانید برای انجام عکاسی صنعتی خود با آن‌ها همراه شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عکاسی صنعتی با شماره تلفن۸۸۹۵۰۱۳۰ تماس بگیرید.