طراحی لوگو و آرم

با نگاهی به اطراف خود و بدون اینکه خود را به زحمت بیندازیم می‌توانیم دست کم ۱۰ لوگوی تجاری را شناسایی کنیم. لوگوها در بطن زندگی روزمره ما قرار گرفته‌اند و به بخشی از فرهنگ ما تبدیل شده‌اند. طراحی‌های لوگو تصمیم‌ گیری‌های ما را تحت شعاع قرار می‌دهند، چرا که این لوگوها هستند که ارتباط ما با شرکت‌ها را شکل می‌دهند.

در بیشتر موارد لوگوها حاوی معانی منحصر به فردی هستند که در قالب اشکال و تصاویر نهفته شده‌اند. اما دقیقا هدف از طراحی لوگو چیست؟ و اصلا چرا طراحی لوگو تا این اندازه اهمیت دارد؟ لوگوها چه مزایایی برای تجارت‌ها دارند؟ آیا در طراحی و سفارش لوگو نکات خاصی وجود دارد؟ در ادامه به پاسخ این قبیل پرسش‌ها می‌پردازیم.


لوگو چیست؟

لوگو نمادی است که یک تجارت را به همگان معرفی می‌کند. لوگوها همان طراحی‌هایی هستند که در سربرگ‌های سازمانی و یا در کنار نام‌های تجاری مشاهده می‌کنید. لوگوی یک تجارت ممکن است نماد تجاری آن شرکت باشد و یا یک طراحی با استفاده از حروف اختصاری نام تجارت. فارغ از نوع طراحی به کار رفته در لوگو هدف از طراحی دست یافتن به لوگویی است که از چشم مخاطبان دور نماند.

شاید تصور کنید که لوگو یک نماد تصویری برای معرفی برند شما باشد. اما نشانه‌ها و نمادهای متفاوتی در ساخت لوگوها به کار برده می‌شوند که معانی بسیار متفاوتی از یکدیگر دارند. برای مثال هلال نمادی است که در معنای خانواده و یا کشور به کار برده می‌شود. هلال از تصویر سرتاج‌های خانوادگی گرفته شده است. در زمان‌های گذشته افراد صرف نظر از هزینه ساخت این تاج‌ها می‌خواستند به هر نحوی که شده نشان خانوادگی مخصوص به خود را داشته باشند.

رفته رفته پرچم‌ها جای این نشان‌های خانوادگی را گرفتند. چرا که از دوردست قابل مشاهده بودند. علایم رانندگی که اشکالی ساده با رنگ‌هایی خاص هستند و توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند نمونه بسیار خوبی از لوگوها به شمار می‌آیند. لوگو یعنی همین! تصویری که در عین سادگی توجه مخاطب را به خود جلب کند.

اهمیت لوگو

لوگو به عنوان چهره یک تجارت شناخته می‌شود از این رو از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشتر مواقع لوگو اولین چیزی است که توجه مشتری را به خود جلب می‌کند. شاید برای خود شما هم پیش آمده باشد که یک لوگوی خاص بدون اینکه حتی بدانید متعلق به چه نوع تجارتی است در ذهنتان ماندگار شده باشد.

یک لوگو چیزی به مراتب فراتر از یک تصویر است. لوگو اولین تاثیری است که یک تجارت روی مخاطبانش می‌گذارد و از این رو یک طراحی لوگو ی حرفه‌ای پایه‌های تجارت را شکل می‌دهد. جهت‌گیری مشتری درباره یک تجارت در عرض چند ثانیه اول پس از دیدن لوگو شکل می‌گیرد.

مشتری تجارت را با تصویری که از آن دیده است قضاوت خواهد کرد. تجارت‌ها با استفاده از یک تصویر ساده پیام‌های بسیاری به مخاطبان خود انتقال می‌دهند. پیام‌هایی که نشان‌دهنده قابل اعتماد بودن آن تجارت و کیفیت بالای محصولات و یا خدمات آن‌ها خواهد بود.

برندهای جدید مدام پا به عرصه می‌گذارند و یا از صحنه حذف می‌شوند و در همین حین ابزارهای تازه‌ای در طراحی لوگو به میان می‌آید و تکنولوژی طراحی لوگو هر روز در حال تغییر و تحول است. تنها مسئله مهم در طراحی لوگو قابل شناسایی بودن تجارت شخص و یا خدماتی است که به واسطه لوگو معرفی می‌شوند.

مزایای استفاده از لوگو

لوگو فشار تبلیغات را از روی دوش صاحبان تجارت برمی‌دارد. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از لوگو اشاره خواهیم کرد:

· یک لوگوی جذاب تاثیر اولیه فوق‌العاده‌ای روی مخاطب خود می‌گذارد. این تاثیر آغازگر ارتباط‌های بعدی مشتری با تجارت موردنظر است.

· لوگو به صاحبان تجارت کمک می‌کند تا هویت تجارت خود را شکل دهند.

· لوگو به تجارت شما این فرصت را می‌دهد که در مقایسه با رقبای تجاری متمایز باشید.

· لوگو نماد و نشانی به شرکت شما می‌بخشد که در ذهن افراد خواهد ماند.

· لوگو به روند جلب اعتماد مشتری سرعت می‌بخشد. افراد با توجه به جذابیت کیفیت و جزئیات لوگوی شما تصوراتی در مورد تجارت شما در سر می‌پرورانند. شما با استفاده از یک لوگوی حرفه‌ای می‌توانید تجارت خود را در مقام یک تجارت با کیفیت و معتبر به مخاطب معرفی کنید.

به خاطر وجود چنین مزایایی است که صاحبان تجارت‌ها باید طراحی لوگو را صدر اولویت‌های خود قرار دهند و برای داشتن یک لوگوی ممتاز تمام تلاش خود را به کار ببرند.

طراحی لوگو یک ابزار استراتژیک به حساب می آید نه یک هنر

نمی‌توان اسم هنر را روی این کار گذاشت بسیاری از افراد با دیدن جلوه‌های بصری سریعا به یاد هنر می‌افتند و لوگو را یک اثر هنری در نظر می‌گیرند. در حالی که طراحان لوگو با هدف خلق یک تصویر زیبا اقدام به طراحی لوگوها نمی‌کنند و حاصل طراحی ممکن است لزوما تصویری که مورد علاقه طراح و یا حتی سفارش دهنده طرح است نیز نباشد.

لوگو یک ابزار استراتژیک در کسب و کار به شمار می‌آید که تجارت را در سطح جهانی معرفی می‌کند. تجارت با استفاده از این طرح شناسایی می‌شود. البته که یک طراحی لوگو می‌تواند بسیار هم زیبا باشد اما این نکته در درجه دوم اهمیت قرار دارد. قابلیت لوگو در تعیین هویت تجارت است که بیشترین اهمیت را در طراحی به خود اختصاص می‌دهد.

لوگو حتما نباید معنای پنهانی در دل خود داشته باشد

اکثر طراحان همواره در تلاش هستند تا معنایی مرتبط با تجارت مورد نظر را در لوگو بگنجانند. اگر چه لزومی برای اینکار وجود ندارد اما این رفتار تبدیل به نوعی وسواس در بین طراحان شده است. همانطور که گفتیم هدف هویت بخشیدن به یک تجارت و یک لوگو است. معانی نهفته در دل لوگو که آن را در ارتباط با نوع تجارت قرار می‌دهند و یا رابطه‌ای که انتظار داریم مخاطب با دیدن لوگو بین تصویری که مشاهده می‌کند و تجارتی که پشت آن لوگو نهفته است برقرار کند، در طول زمان و با تعاملات بیشتر مخاطب با تجارت شکل خواهند گرفت.

این اتفاق برای همه ما افتاده است. لوگوهای بسیاری در ذهن شما وجود دارد که شاید هرگز حتی به ارتباط تصویری که می‌بینید و تجارتی که سالهاست از آن استفاده می‌کنید نیاندیشیده باشید. یک لوگوی جدید اسلحه‌ای با خشاب خالی است. لوگوی جدید از همان روز اول برای مخاطب معنای خاصی نخواهد داشت و با گذشت زمان و تعاملاتی که فرد با تجارت مربوط به لوگو برقرار می‌کند، رفته رفته آن لوگو معنای به خصوصی برای مخاطبش پیدا خواهد کرد.

برای اینکه بهتر متوجه منظور شوید به این علامت تیک و یا سیب گاز زده فکر کنید و سعی کنید تنها به دنبال نکات یک طراحی فوق‌العاده در این تصاویر بگردید... این کار امکان پذیر نیست چرا که این تصاویر ساده در ذهن شما به تجارت‌های بزرگی گره خورده‌اند و شما با دیدن این تصاویر بلافاصله به یاد برندهای معروف اپل و نایک می‌افتید.

لوگو چطور روی تصمیم گیری مشتری ها تاثیر می گذارد؟

ما از روزهای نخست تولدمان آلبومی از تصاویر متفاوت را در ذهن خود ذخیره می‌کنیم و به تدریج میان اجزا تصویری از اشکال و نوشته‌ها گرفته تا رنگ‌ها ارتباط‌های منطقی و عاطفی برقرار می‌کنیم. برخی رنگ‌ها و یا اشکال به خصوص ما را به یاد اشیای متفاوتی می‌اندازند. زمانی که به یک لوگو نگاه می‌کنیم ذهن ما بی‌اختیار شروع به قضاوت تصویر می‌کند و محصولات و یا خدمات آن تجارت را با برچسب خاصی طبقه‌بندی می‌کند.

اگر تصور کنیم که تجارت وابسته به لوگو بیش از حد گران، بیش از حد مضحک و یا بیش از حد متعصبانه است به سراغ آن تجارت نخواهیم رفت. به همین دلیل لوگو انتظاراتی که از یک شرکت می‌رود را به تصویر می‌کشد و اگر نتواند این انتظارات را برآورده کند و یا مخاطبان نامناسبی را جذب کند اوضاع برای آن تجارت به خوبی پیش نخواهد رفت.

نکاتی در طراحی لوگو

زمانی که صحبت از طراحی لوگو به میان می‌آید هیچ قانون قطعی در کار نیست شاید حتی طراحی لوگو آن هم تنها با استفاده از یک رنگ کار دشواری به نظر بیاید. روی هم رفته می‌توان گفت که اغلب لوگوها از بخش‌های زیر تشکیل شده‌اند:

رنگ: در طراحی لوگو رنگ‌ها نقشی فراتر از جذابیت بصری را بر دوش می‌کشند و هسته ارتباطی در انتقال پیام هستند. این رنگ‌ها هستند که به مخاطب نشان می‌دهند که آیا شما فرد شوخ طبعی هستید و یا بسیار جدی، مبتکر هستید و یا قاعده‌مند؟

لوگوی شما می‌تواند در یک رنگ خلاصه شود و یا تعدادی از رنگ‌ها در طراحی لوگوی شما مورد استفاده قرار بگیرد. ما استفاده از ترکیب دو و یا نهایتا سه رنگ را پیشنهاد می‌دهیم .این رنگ‌ها ممکن است در ادامه به عنوان رنگ برخی از محصولات شما نیز به کار برده شوند.

تصویر: تصویر به کار رفته در لوگوی شما ممکن است یک فلش ساده باشد و یا تصویر چند وجهی حجم پردازی شده منحصر به فردی باشد. می‌تواند تنها نماد یا نشانه‌ای باشد از آنچه که در تجارت خود ارائه می‌دهید و یا ارزش‌هایی که در تجارت شما مطرح هستند.

اگر می‌خواهید در لوگوی خود از تصویر استفاده کنید این نکته را به خاطر بسپارید که لوگوی شما قرار است در محل‌های متفاوتی به کار رود و تغییر اندازه نباید از وضوح لوگوی شما بکاهد. در انتخاب تصویر این نکته را به خاطر داشته باشید.

تکنیک چاپ (تایپوگرافی): افرادی که سررشته‌ای از لوگو ندارند این اصطلاح را با عنوان فونت و نوع قلم می‌شناسند. تکنیک چاپ و یا تایپوگرافی شامل نحوه قرارگیری حروف در لوگو است. تایپوگرافی در لوگوها به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود ممکن است شامل یک حرف باشد و یا نام کامل تجاری.

چه ویژگی‌هایی یک لوگو را از دیگر لوگوها متمایز می‌سازد:

اثرگذاری یک لوگو به نوع تجارت، نوع مخاطبان و پیامی که در قالب لوگو انتقال داده می‌شود بستگی خواهد داشت. اما در کل می‌توان گفت که لوگو برای اثربخشی باید این ۴ هدف اصلی را مدنظر داشته باشید:

۱· با مخاطب مورد نظر همخوانی داشته باشد. بهترین لوگوها، پر زرق و برق‌ترین لوگوها نیستند بلکه طرح‌هایی هستند که با اهداف مخاطب همخوانی داشته باشند. لوگو تنها معرف تجارت شما نیست بلکه مخاطب شما را هم معرفی می‌کند. برای درک بهتر باید بگوییم شما هرگز برای حضور در یک مجلس عزا لباس قرمز برتن نخواهید کرد و از سوی دیگر برای شرکت در تولد یک کودک لباس‌هایی با رنگ‌های دلگیر نمی‌پوشید! مخاطب خود را بشناسید.

۲· به سادگی نوشته شده باشد. این موضوع در مورد لوگوهایی که در قالب متن طراحی شده‌اند صدق می‌کند. اگر مخاطب شما نیاز دارد تا محتوای لوگوی شما را به وضوح متوجه شود آن را به گونه‌ای طراحی کنید که در یک نگاه قابل خواندن باشد.

۳· قابلیت تغییر سایز داشته باشد. همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم لوگوی شما در محل‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد از این رو نباید با تغییر اندازه از وضوح و کیفیت لوگوی شما کاسته شود.

۴· قابل تشخیص باشد. یعنی به سادگی در ذهن مخاطب نقش ببندد و در کنار سایر برندهای رقیب قابل تشخیص باشد و مخاطب را به اشتباه نیندازد.

لوگو چهره یک تجارت است و فاکتوری است که میان تجارت‌های هم سو تمایز ایجاد می‌کند. طراحی لوگو به مخاطبان این اجازه را می‌دهد که با نیم نگاهی به طرح، شناختی نسبی از تجارت و فعالیت شما دست پیدا کنند. لوگو همواره برای مخاطبان خاصی طراحی می‌شود از این رو باید با نیازها و اولویت‌های مخاطب خود همخوانی داشته باشد. مهم‌ترین نکته در طراحی لوگو "به یاد ماندنی" بودن آن است. لوگویی که در ذهن مخاطب می‌ماند او را راغب می‌کند تا تجارت شما را بهتر و از نزدیک بشناسد.

 گروه تبلیغاتی طراحان پارسه کادری متخصص در زمینه طراحی لوگو دارد که آماده همکاری با شماست.

برای تماس با کارشناسان ما با شماره تلفن ۸۸۹۵۰۱۳۰ تماس بگیرید.