طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ

در دنیای امروز طراحی کاتالوگ نقش بسزایی در رونق تجارت‌ها را ایفا می‌کند. چرا که کاتالوگ‌ها دیگر محدود به نسخه‌های چاپی نمی‌شوند و کاتالوگ‌های آنلاین هم پا به عرصه تجارت گذاشته‌اند و بازاریابی را متحول کرده‌اند. شما به عنوان یک فعال اقتصادی حتما تا این لحظه به اهمیت کاتالوگ در ارتقای سطح تجارت خود پی برده‌اید. با پیدایش تحولات عظیمی در تهیه کاتالوگ‌ها امروزه مشاغل کوچک و بزرگ به تهیه کاتالوگ روی آورده‌اند و کاتالوگ‌ها در تیراژهای بسیار پایین تولید می‌شوند و از این رو تبدیل به گزینه مناسبی در بازاریابی مشاغل شده‌اند.

اکثر مردم ترجیح می‌دهند به جای رفتن به یک فروشگاه تک فروشی کاتالوگی را دست بگیرند و کالای مورد نظر خود را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنند. برای مثال یک کاتالوگ تک محور که تنها به معرفی یک محصول می‌پردازد، تولیدات شرکت‌های متفاوت را در کنار یکدیگر قرار داده و به معرفی و بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازد و در این صورت مشتری دیگر نیاز ندارد تا به تمام نمایندگی‌های مورد نظرش مراجعه کند.

بنابراین در ادامه شما را با اهمیت کاتالوگ و نکاتی که در طراحی کاتالوگ به یاری شما می‌آیند، آشنا می‌کنیم. با رعایت نکات کلیدی در طراحی کاتالوگ به زودی محصول و برند شما در دستان مردم قرار خواهد گرفت و قلب‌هایشان را تسخیر خواهد کرد.


 

کاتالوگ ها ارزشمند هستند

عموما مردم از کاتالوگ‌ها به خوبی نگهداری می‌کنند و هر چند وقت یک بار نگاهی به آن می‌اندازد و گاهی کاتالوگ‌ها را به دوستان خود نیز قرض می‌دهند. بر اساس آمار ۸۶ درصد افراد کاتالوگ‌ها را تا مدت زمان طولانی روی میز خود نگه می‌دارند. به همین دلیل کاتالوگ‌ها راه بسیار خوبی برای معرفی محصولات و خدمات هستند و به سادگی به دست مشتریانی که به دنبال این خدمات و محصولات هستند، می‌رسند.

غالبا افراد از نگه داشتن کاتالوگ‌ها لذت می‌برند چرا که ظاهر شیک و براق این کاتالوگ‌ها مخاطب را به خود جذب می‌کند و به دلیل همین زیبایی افراد در نگهداری کاتالوگ تمام تلاش خود را خواهند کرد و از این رو هزینه‌ای که برای تبلیغات انجام داده‌اید تا مدت‌ها به سودآوری برای شما ادامه می‌دهد.

کاتالوگ ها در دسترس هستند

مشتری‌ها با مطالعه کاتالوگ‌ها کالا و یا خدمات شما را بهتر می‌شناسند. ۶۳ درصد افراد معتقدند که کاتالوگ‌ها در مقایسه با خریدهای حضوری در فروشگاه‌ها و یا حتی خرید از فروشگاه‌های آنلاین راه بسیار ساده‌تری برای آشنایی با محصولات و خدمات مختلف هستند. این کتابچه‌های خوش آب و رنگ در عین زیبایی به سادگی در دسترس افراد قرار می‌گیرند و اطلاعات کاملی را در خلال تصاویر زیبا و با کیفیت در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

کاتالوگ ها راه ارتباطی شما با مشتریان هستند

انتشار کاتالوگ درست مانند این است که ویترین مغازه خود را به اتاق پذیرایی مشتری خود ببرید و کالای خود را زیر نورپردازی حرفه‌ای در گوشه‌ای از اتاق در معرض دید مشتری بگذارید تا او در اوقات فراغت خود و هر زمان که مایل بود سری به فروشگاه شما بزند و با ورق زدن کاتالوگ اجناس خود را انتخاب کند. ۶۵ درصد خریداران ترجیح می‌دهند در خانه خود بنشینند در حالی که یک فنجان چای داغ را مزه مزه می‌کنند صفحات کاتالوگ را مرور کنند. مسئله دیگری که باید اشاره کنیم این است که ۵۲ درصد افراد زمانی که خرید خودرو را از طریق کاتالوگ‌ها انجام می‌دهند خیلی بیشتر از سبد برنامه‌ریزی خود خرید خواهند کرد.

آیا کاتالوگ برای تجارت شما انتخاب مناسبی است؟

شاید شما در تجارت خود تا این لحظه فروش خوبی از طریق فضای اینترنت بدست آورده باشید. اما حتما به ضرب آهنگ رو به کاهش در فروش هم پی برده‌اید. بگذارید کار را برای شما ساده‌تر کنم، اگر پاسخ شما به یک یا چند سوال زیر مثبت است سریعا به سراغ طراحی کاتالوگ بروید:

۱. آیا میزان فروش شما آن طور که می‌خواهید رشد نمی‌کند؟

۲. آیا تلاش‌هایی که در بخش دیجیتال مارکتینگ تجارت خود انجام داده‌اید بازگشت چشمگیری ندارد؟

۳. آیا نگران از دست دادن دادن مشتری‌های ثابت خود هستید؟

اگر پاسخ شما مثبت است وقت آن رسیده که برای طراحی کاتالوگ خود وارد عمل شوید. در این راستا شما باید با آزمون و خطا شروع کنید و در ابتدا چند نسخه محدود را توزیع کنید و با استفاده از نظرات و واکنش‌هایی که دریافت می‌کنید تغییرات لازم را اعمال کنید. از این گذشته زمان‌بندی را در نظر داشته باشید برای انتشار کاتالوگ بهترین زمان سال را انتخاب کنید.

در کنار کاتالوگ سعی کنید بر دیگر روش‌های بازاریابی هم استفاده کنید. این نکته را به خاطر بسپارید که شما باید در طراحی کاتالوگ مخاطب خود را بشناسید و نیازهای او را پوشش دهید.

طراحی کاتالوگ مناسب با تجارت شما

کاتالوگ در واقع ابزاری برای توسعه تجارت شماست. طراحی کاتالوگ به صورت کاملا انحصاری و مخصوص با تجارت شما انجام می‌شود. تمام محتویات کاتالوگ از نوع کالاها و خدمات، پیشنهادها و تخفیف‌ها و حتی مخاطبان کاتالوگ را تجارت شما تعیین می‌کند. در قدم نخست شما باید از میزان موجودی انبارها اطلاعات کاملی در دست داشته باشید و بدانید که تجارت شما روی کدام کالا متمرکز شده است. در قدم بعدی موراد زیر را درنظر بگیرید:

قصد دارید چند نوع کالا در کاتالوگ خود بگنجانید؟

این کالا در چه ساختاری در کاتالوگ گنجانده می‌شود؟ به تم مورد استفاده در کاتالوگ فکر کنید. آیا حوالی عید نوروز کالای خود را عرضه می‌کنید که افراد خریدها ی مناسبتی خواهند داشت؟

کدام محصول گل سر سبد کالاهای شماست؟ عموما تصویر پرفروش‌ترین اجناس روی جلد جلویی و پشتی کاتالوگ به نمایش گذاشته می‌شوند.

نکته: در حین طراحی کاتالوگ محتویات صفحه آنلاین کسب و کار خود را به دقت بررسی کنید تا هر آنچه که در کاتالوگ شما قید می‌شود روی صفحه سایت هم موجود باشد. تمام عوامل بازاریابی تجارت شما باید در یک سو و با یک هویت به کار خود ادامه دهند.

صفحه آرایی و طراحی کاتالوگ

بیشتر شرکت‌ها برای طراحی کاتالوگ خود از کمک شرکت‌های طراحی و یا موسسه‌های بازاریابی استفاده می‌کنند. اما قبل از اینکه به سراغ طراح مورد نظر خود بروید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

· بهتر است قبل از مشاوره با یک طراح، ایده‌ای در سر داشته باشید برای الهام گرفتن به سراغ کاتالوگ‌های دیگر، مخصوصا کاتالوگ‌های تجارت‌های همسو، ایده‌هایی را برای طراحی کاتالوگ خود در نظر بگیرید و به دقت آن‌ها را مطالعه کنید. دقت کنید تا ببینید در چه بخش‌هایی خوب عمل کرده‌اند؟ شما کدام بخش را به شکل دیگری قرار خواهید داد؟

· نمونه‌های بصری که مورد علاقه خودتان هستند مانند فونت‌ها، لوگوها و رنگ‌ها را برای طراح خود ببرید.

· شما باید در مورد محتوای جلد کاتالوگ تصمیم بگیرید. آیا می‌خواهید آن را شخصی‌سازی کنید و یا کالایی را به مخاطب معرفی کنید؟

· ممکن است نامه‌رسان کاتالوگ شما را از طرف جلویی یا پشتی به مشتری تحویل دهد و همانطور که می‌دانید هیچ چیز به اندازه تاثیر اولیه سرنوشت ساز نیست. پس تصویر پشت کاتالوگ هم به اندازه تصویر روی جلد حائز اهمیت است.

· کاتالوگ را متناسب با جامعه مخاطبان خود طراحی کنید و نه تجارت خود. به علایق مخاطبان خود فکر کنید و بیاندیشید که آن‌ها در تجارت شما به دنبال چه چیزی هستند.

· می‌خواهید چه راه‌های ارتباطی را در اختیار مخاطبان خود بگذارید تا سفارشات خود را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهد.

تطبیق کاتالوگ با سایت

اگر سایت فروشی برای کالای خود دارید در طراحی کاتالوگ با در نظر گرفتن این نکته از آژانس بازاریابی که به آن مراجعه کرده‌اید بخواهید تا با استفاده از توضیحات مندرج در سایت و افزودن اطلاعات تکمیلی‌تر کاتالوگ را طراحی کند. به خاطر داشته باشید که راه‌های ارتباط مشتری با تجارت را به صورت واضح شفاف‌سازی نمایید و یا آدرس دقیق سایت برند خود را در قسمتی از کاتالوگ که از چشمان مشتری دور نمی ماند، طراحی کنید.

عکس در کاتالوگ

درست مانند تجارت الکترونیک عکس‌ها در طراحی کاتالوگ‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. یک زاویه عکس‌برداری حرفه‌ای تاثیرگذاری عکس را به شدت افزایش می‌دهد. هنر عکس‌برداری در تهیه کاتالوگ‌ها تمایزات چشمگیری به وجود می‌آورد. برای تحقق این امر ابتدا:

· تصاویری که روی سایت بارگزاری کرده‌اید را بازبینی کنید و اگر می‌خواهید از آن‌ها در کاتالوگ خود استفاده کنید آن‌ها را با فرمت CMYK ذخیره کنید.

· موجودی تصاویر سایت خود را مورد بررسی قرار دهید آیا کالایی وجود دارد که تصویری از آن در دست نباشد؟

· یک عکاس حرفه استخدام کنید. درست است که امکان دارد با این کار هزینه‌های مضاعفی برای شما به وجود بیاید اما کالای شما تنها از طریق این تصاویر به مشتری معرفی می‌شوند و یک عکاس حرفه‌ای با یک نورپردازی اصولی به کالای شما جان می‌بخشد و مشتری نمی‌تواند پس از تماشای تصویر مورد نظر از خرید کالا خودداری کند.

کیفیت کاغذ

درست است که پرینتر شما هم می‌تواند این کار را انجام دهد اما بد نیست اگر اصول اولیه را بدانید. اکثر کاتالوگ‌ها روی همان کاغذهایی که در چاپ مجلات به کار می‌روند، به چاپ می‌رسند. به همین دلیل نتیجه نهایی بسیار براق است و کیفیت تصاویر هم به هیچ وجه پایین نمی‌آیند.

کاغذها بر اساس وزن طبقه‌بندی می‌شوند: کاغذهای ۸۰ گرمی صفحاتی نازک و بی دوام دارند. در حالی که کاغذ ۱۳۰ گرم یا ۱۵۰ گرم نتایجی بسیار شکیل‌تر و بادوام‌تر خواهند داشت. قبل از تصمیم‌گیری راجع به نوع کاغذ لازم است از خودتان بپرسید:

· کاتالوگ شما قرار است چند صفحه داشته باشد؟ تعداد صفحات در کنار وزن کاغذ وزن نهایی کاتالوگ را تعیین خواهد کرد.

· کاتالوگ شما حاوی چه نوع مطالبی خواهد بود؟ این موضوع می‌تواند کیفیت کاغذ شما را تعیین کند. اگر در حوزه مد و پوشاک فعالیت دارید کاغذهای گران‌قیمت‌تر و با کیفیت‌تر برای استفاده در کاتالوگ شما به مراتب انتخاب بهتری خواهند بود.

کاغذ با وزن ۸۰-۱۲۰ گرم برای کاتالوگ‌هایی که تعداد صفحات زیادی دارند مناسب هستند. این کاغذها ی ظریف و با دوام کم هستند.

کاغذ با وزن ۱۳۰-۱۷۰ گرم که کیفیت و ماندگاری بالاتری دارند و برای صفحات داخلی کاتالوگ انتخاب خوبی هستند و ظاهری شکیل و حرفه‌ای به کاتالوگ شما می‌بخشند.

کاغذ با وزن ۱۷۰-۲۰۰ گرم ضخامتی مابین کاغذ و کارت ویزیت دارند و برای جلد کاتالوگ مناسب است.

طراحی کاتالوگ در دنیای امروز تفاوت‌های بسیاری با انتشار کاتالوگ در گذشته پیدا کرده است. کاتالوگ‌ها با ظاهری دلفریب و خوش نقش و نگار هر جایی که باشند توجه حاضرین را به خود جلب می‌کنند. این ابزار تبلیغاتی شیوه بسیار مناسبی برای معرفی یک برند است چرا که پس از صرف هزینه طراحی کاتالوگ و انتشار آن دیگر این صاحبان برند نیستند که باید مراقب سرمایه صرف شده در تولید کاتالوگ‌ها باشند.

در واقع هرچه یک کاتالوگ ظاهر فریبنده‌تر و زیباتری داشته باشد دوام طولانی‌تری هم خواهد داشت. افراد غالبا کاتالوگ‌های شکیل را در منازل و اداره‌ها و مطب‌های خود نگه می‌دارند تا علاوه بر اینکه سفارشات خود را راحت‌تر به انجام برسانند بلکه با استفاده از زیبایی این کاتالوگ‌ها ظاهری جذاب در محیط اطراف خود ایجاد کنند.

غالبا با کاتالوگ‌ها همچون کالایی گران‌بها رفتار می‌شود چرا که آدمی ذاتا با زیبایی میانه خوبی دارد و در حفظ زیبایی می‌کوشد. شما با چاپ یک کاتالوگ شمار زیادی از مشتریان را با برند خود آشنا می‌سازید چرا که افراد غالبا کاتالوگ‌ها را برای مطالعه به یکدیگر قرض می‌دهند.

 

برای بهره‌مندی از این منبع ارتباطی ارزشمند می‌توانید با طراحان پارسه همراه شوید و طراحی کاتالوگ شرکت خود را به کادر متخصص ما بسپارید.

برای تماس با کارشناسان ما با شماره تلفن ۸۸۹۵۰۱۳۰ تماس بگیرید.