اهمیت طراحی ست اداری در برندسازی و هویت بصری

اهمیت طراحی ست اداری در برندسازی و هویت بصری

ست اداری چیست؟

به مجموعه ای از کاغذها و تجهیزات رومیزی که برای امور تجاری، شغلی، تبلیغاتی و زیبایی شناختی مورد استفاده قرار می گیرد، ست اداری گویند.

اما این ست اداری چه چیزهایی را شامل می شود؟

سربرگ:  مهم ترین جزء ست اداری همین است. برگه ای است که در ابعاد A4 و A5 به چاپ می رسد و معمولا برای مکاتبات اداری و رسمی مورد استفاده قرار می گیرد. بسته به حجم نوشتاریتان می توانید یکی از این دو سایز را مورد استفاده قرار دهید. بدیهی است که اگر مکاتبات شما کوتاه و برگه بزرگ باشد، جاهای خالی‌ای که در صفحه باقی می ماند جلوه ی خوبی نخواهد داشت. همچنین روی چنین برگه هایی از طرح های مخصوص ست اداری استاده می کنند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

پاکت نامه: عموما سربرگ ها را در پاکت هایی قرار می دهند که از نظر شکل و شمایلی، از طراحی ست اداری پیروی کرده باشند.

برگه یادداشت: یکی از پر استفاده ترین تجهیزات ست اداری، همین برگه یادداشت است که قاعدتا می بایست دارای طراحی ست اداری باشند. کمتر مدیری را امروزه می توان پیدا کرد که روی میزش برگه یادداشت نداشته باشد.

کارت ویزیت: امروزه حتی اگر کسی به ست های اداری اعتقاد نداشته باشد، باز هم کارت ویزیت را می توان روی میز کارش یافت. چون یکی از ملزومات بی چون و چرای مشاغل امروزی، کارت ویزیت است که هم راه ارتباطی ایجاد می کند و هم معرف کسب و کار است.

این 4 مورد از اصلی ترین تجهیزات ست اداری هستند، اما بعضی ها علاقه دارند اقلام تجاریشان را افزایش دهند که مسلما جنبه تبلیغاتی بیشتری پیدا خواهد کرد.

در ادامه با بعضی از آن ها آشنا می شوید:


رعایت برخی نکات در زمان طراحی ست اداری

اولین موردی که شما در زمان طراحی ست اداری باید به آن توجه فرمایید، رنگ بندی تجهیزات شماست. علاوه بر اینکه ست اداریتان می بایست از یک رنگ/رنگ های واحد پیروی کند، باید از رنگی انتخاب کنید که بتواند از نظر زیبایی شناختی توجه دیگران را به خود جلب کند. موضوع رنگ، موضوعی نیست که بتوانید از کنارآن به سادگی عبور کنید، زیرا قبل از آنکه مشتری به طرح و اقلام ست اداری شما توجه کند، ابتدا رنگ آن است که نظرش را جلب می نماید.

توصیه ویژه:  اگر دکوراسیون شما دارای رنگ بندی خاصی است، همان ترکیب رنگ را برای ست اداری در نظر بگیرید. شک نکنید این کار در چشم مخاطب ارزشمند جلوه کرده و بر هویت کسب و کارتان می افزاید.

موضوع دومی که به آن مفصل تر اشاره خواهیم کرد، بحث درج اطلاعات کسب و کارتان روی ست اداری است. برای آن که نسبت به این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

طراحی سربرگ ست اداری

پیشتر گفتیم که سربرگ دارای سایزهای مختلفی است که باتوجه به میزان نوشته‌تان نوع سربرگ را انتخاب می کنید. علاوه بر این، شما باید یک سری علائم و عوامل را در سربرگ بیاورید تا به سربرگتان چهره رسمی و همچنین تبلیغاتی بدهید. این عوامل شامل:

 • لوگو: لوگو یا نشان تجاری که معرف کسب و کارتان است، بهتر است در بالای سربرگ قرار بگیرد. قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد اما بهتر است لوگو را در بالا سمت راست قرار دهید.
 • آدرس: آدرس سایت، آدرس پستی، آدرس ایمیل و آدرس شبکه های مجازیتان بهتر است در پایین سربرگ قرار بگیرد.
 • تاریخ: تاریخ نامه در بالای سربرگ و عموما در مقابل لوگو قرار دارد.
 • شماره ثبت: شماره ثبت در بالای سربرگ و پایین یا بالای تاریخ قرار دارد.
 • عنوان: عنوان یا موضوع عموما دربالای سربرگ و پایین لوگو قرار می گیرد اما هیچگاه نباید در بالای لوگو آن را قرار داد.
 • شعار تبلیغاتی: چنانچه کسب و کارتان شعار خاصی دارد، بهتر است در پایین و رو به روی آدرس ها قرار بگیرد.

در نهایت باید گفت طراحی ست اداری بستگی به سلیقه و خلاقیت خودتان دارد. ممکن است ایده های خلاقانه تان باعث شود تمام عرف ها را زیر پا بگذارید که این موضوع می تواند به جلب توجه ست اداریتان کمک شایانی کند. البته اگر واقعا حرفه ای و خلاقانه باشد!

 

طراحی اقلام ست اداری

پاکت، دفترچه یادداشت و کارت ویزیتی که برای ست اداری در نظر می گیرید، علاوه بر اینکه باید دارای رنگ آمیزی و طراحی مشابه باشند، باید یک سری علائم و عوامل روی آن ها چاپ گردد. این عوامل عبارتند از:

 • لوگو
 • آدرس پستی، آدرس ایمیل، آدرس صفحات مجازی
 • شعار تبلیغاتی

موکاپ ست اداری

برای آنکه بدانید چه طرح و رنگی می تواند برای کسب و کارتان مناسب باشد، کافی‌ ست موکاپ ست اداری را در دنیای مجازی جست و جو کنید تا با دریایی از ست های اداری آشنا شوید. موکاپ ست اداری و نمونه هایی که مشاهده می کنید، علاوه بر اینکه می تواند الهام بخش باشد، شما را با قیمت ست اداری آشنا کرده و می توانید برنامه ریزی مناسبی برای تبلیغات خود داشته باشید.

جمع بندی

آنچه که گفته شد:

 • اهمیت ست اداری
 • ست اداری چیست
 • اقلام ست اداری
 • نکات طراحی ست اداری
 • طراحی سربرگ
 • طراحی اقلام ست اداری
 • موکاپ ست اداری

تلاش کردیم در این مقاله شما را با اهمیت و طراحی ست اداری آشنا کنیم که بی شک می تواند تاثیر قابل توجهی در میزان فروش شما داشته باشد. فراموش نکنید اگر شما طراح هستید، برای طراحی ست اداری لازم است چندین طرح آزمایشی برای خود بزنید تا با جزییات آن بیشتر آشنا شوید. همچنین اگر با طراحی آشنا نیستید یا نیاز به یک مشاور کاربلد دارید، توصیه ما به شما متخصصین شبکه چاپ است.